כאבי שיניים בחורף – ואיך למנוע אותם?

בעונת החורף כדאי להגן על השיניים מפני כאבים באופן מיוחד, ולספק להן הגנה ותחזוקה נוספת. לפעמים רגישות היא הזדמנות לדאוג יותר טוב לפה שלכם.

למזג אוויר קר יכולות להיות השפעות פיזיות על הגוף, הידועות והמוכרות הן שפתיים סדוקות ועור יבש. אבל למזג אוויר קר יכולה להיות השפעה גם על השיניים שלכם כגון כאבים. 

למעשה, גם שאיפת אוויר קר וגם שתיית מרק חם עשויות לגרום לכאבי שיניים. מדובר בכאב מאותו סוג, והכוונה היא לרגישות בשיניים. רגישות יכולה להיגרם עקב טעם חזק כמו מתוק. מדובר בכאב שעולה בהמשך לגירוי שבדרך כלל לא אמור להוביל לכאב.

כאבי שיניים והיחס שלנו כלפיהן

רגישות בשיניים היא מצב נפוץ מאוד באוכלוסייה ומקורו ברוב המקרים באחד משני מצבים או בשניהם יחד: שחיקה של האמייל, השכבה החיצונית של השן נחשפת שכבה פנימית, הדנטיל המכילה קצוות עצבים ולכן רגישה יותר. שחיקה של השכבה החיצונית של השן עשויה להגרם מחומציות, ממזונות חמוצים ושתייה קלה מגורמים נוספים רבים. זה יכול לכלול גם מחלות מעיים המייצרות סביבה חומצית בחלל הפה ויובש.

מצב שני הוא שלב כלשהו של נסיגת חניכיים. גם נסיגת חניכיים קלה תגרום לרגישות מכאיבה, שכן גם במקרה הזה נחשפת שכבה רגישה לגירויים. חשוב להדגיש שכאב שיניים יכול להצביע גם על עששת וחשוב לוודא את מקורו אצל רופא השיניים. 

כאבי שיניים

טיפים לפתרון של כאבי שיניים

במידה והרופא שלכם הגיע למסקנה שאתם סובלים מרגישות בשיניים, תוכלו ליישם את הטיפים הבאים:

1. התרגלו לנשום פנימה והחוצה דרך האף, בניגוד לנשימה דרך הפה. כאשר נושמים מהפה השיניים באות במגע ישיר עם האוויר הקר והדבר גורם לכאב. לנשימה מהאף יש יתרונות של סינון אוויר טוב יותר והיא חשובה לאורח חיים בריא.

2. שנו את הדרך שבה אתם מצחצחים שיניים. אם אתם סובלים משיניים רגישות, עליכם לשנות את אופן צחצוח השיניים במהלך החורף. ראשית, עברו להשתמש במברשת שיניים בעלת זיפים רכים כדי להגן על אמייל השן. עברו למשחת שיניים המיועדת לשיניים רגישות. כמו כן, צחצחו שיניים פעמיים ביום כדי להסיר רובד שגורם לחורים. אם אתם נוהגים לצחצח שיניים מיד לאחר הארוחה המתינו מספר דקות בכדי למנוע פגיעה באמייל.

3. שימו לב לחניכיים שלכם – חורף הוא שם נרדף לעונת ההצטננות והשפעת. למרבה הצער, אותם חיידקים שגורמים למחלות חורף למשל סטרפטוקוקוס, עלולים להוביל לדלקות חניכיים במיוחד אם החניכיים שלכם כבר רגישות למחלות חניכיים. במהלך החורף, כדאי לשים לב היטב לחניכיים. חפשו סימנים של אדמומיות חשודה שיכולה להצביע על דלקת ושטפו את הפה עם מי פה אנטי בקטריאליים פעמיים ביום.

4. לא לשכוח לשמור על הצוואר והפנים מחוממים. צעיפי חורף עושים לא רק שומרים על חום הצוואר, אלא גם מגנים על השיניים והלסת. כשהצוואר והפנים נחשפים למזג האוויר הקר חלל הפה משלם את המחיר ונעשה פגיע יותר. אם אתם נושמים בדרך כלל דרך הפה צעיף כבד הוא חובה, הוא יכול גם להגן גם על הפה והלסת שלכם.

5. שתו עוד מים – אם אתם נוטים להחליף את המים בקפה, תה וקקאו חם במהלך החורף אתם פוגעים בגוף ובשיניים. אם לא שותים מים צלולים במהלך החורף, הגוף עלול להתייבש. ברגע שהגוף מיובש, הוא יעצור את ייצור הרוק. המחסור ברוק יוצר את הסביבה המושלמת לצמיחת חיידקים במיוחד את אתם נוטים לצרוך הרבה סוכר ודבש לצד המשקאות החמים.

לסיכום

גם אם אתם חשים ברגישות לקור או לחום, נצלו את ההזדמנות לשיפור מצב השיניים שלכם וטיפול עדין בהם. היפגשו עם הרופא ובררו איתו מה מצב השיניים שלכם ומדוע אתם סובלים מרגישות ויישמו את השיטות שהצענו לשיפור המצב.

 

 

 

רוצה לעבור אבחון?

מבטיחים שזה לא יכאב

ברור!

רוצה להכיר את הצוות?

סה"כ אנשים טובים

ברור!

בדקת כבר איזו השתלת שיניים מתאימה לך?