כתרים לשיניים

משפחת המלוכה של האסתטיקה הדנטלית

הגעת לרופא השיניים ואחרי הבדיקה נאמר לך שכנראה יש צורך בכתר, אחד או יותר. בשלב הזה, המראה המלבב של דוד אברהם או דודה שוש עם שיני הזהב עולה בדמיונך, וגורם לך לתהות, איך גם אני הגעתי לשלב הזה?  אנחנו שמחים להרגיע אותך, בשנים האחרונות תחום הכתרים לשיניים עשה קפיצה משמעותית הן מבחינת איכות החומרים והן מבחינת הנראות שלהם. כתרים אסתטיים מחומרים בעמידות גבוהה ומראה מושלם, לוקחים את תחום האסתטיקה הדנטלית שלב אחד קדימה. במאמר הבא נסביר בקצרה על כתרים לשיניים באופן כללי, ולאחר מכן נסקור את סוגי הכתרים העיקריים שקיימים בשוק, ונפרט מעט על כל אחד מהם.

למה בכלל צריך כתר?

השן מורכבת משורשים וכותרות. הכותרת היא החלק העליון של השן, המשמש לאכילה ולעיסה. בשן בריאה, כותרת השן מצופה אמייל שמספק לשן עמידות וחוזק. כאשר הכותרת נפגעת, דרוש לה תחליף, הן ברמה התפקודית והן ברמה האסתטית, וכתרים הם בעצם התחליף הזה.

הכתר הוא השלמה מלאכותית לשן שנפגעה משמעותית, בין אם בעקבות עששת, ריקבון, או שבר שמקורו בחבלה חיצונית. הכתר עוטף את השן ומשמר אותה, מחזיר לה את צורתה הטבעית ומאפשר לה לתפקד כראוי.

לרוב, הרכבת הכתר תהיה השלב האחרון בשיקום השן. הרופא יבצע קודם טיפול שורש, יכין את השן ע"י השחזה והכנת מבנה (יכול להיות עשוי מבורג מתכתי, מבנה יצוק מתכתי או במקרה הטוב והמומלץ ביותר- מבנה ללא מתכת בכלל כמו פייברפוסט וקומפוזיט). בשלב הסופי ילביש הרופא את הכתר על בסיס השן.

 כתרים לשיניים

איזה סוגי כתרים יש?

הכתר הפשוט והזול ביותר נקרא כתר יצוק, והוא כתר בסיסי, עשוי מתכת, שמספק תמיכה והשלמה לשן אך אינו אסתטי ומיועד בעיקר לשיניים אחוריות. החיסרון של כתר מתכת, מעבר למראה הלא אסתטי, הוא סיכויי ההחלדה שלו. כאשר המתכת בכתר מחלידה, פירורי המתכת מתפוררים, מצטברים בחניכיים ויכולים לגרום לדלקת. לכן, כדאי לדעת, שככל שאחוזי המתכת האצילה בכתר גבוהים יותר, הכתר נחשב איכותי יותר, כיוון שסיכוי ההחלדה שלו קטנים.

בשנים האחרונות, תחום רפואת השיניים התקדם והכתרים לשיניים נטולי המתכת תפסו תאוצה. כתרים מסוג זה נחשבים לאיכותיים יותר, מיוצרים בחלקם באופן דיגיטלי שממקסם את הדיוק והחוזק של החומר, ומספקים מראה טבעי והרמוני יותר לכתר.

כתר חרסינה, למשל, מספק תוצאה אסתטית ברמה גבוהה, הדומה מאוד לשיניים טבעיות ומשתלב היטב במראה הכללי של הפה. לצורך הרכבת כתר חרסינה, הרופא יצטרך לבצע השחזה מאסיבית בבסיס השן, דבר הדורש מיומנות גבוהה, הן מצד הרופא והן מצד טכנאי השיניים.

כתר EMAX הוא כתר מחרסינה ברמת דחיסה גבוהה, שהופכת אותו לחזק, עמיד במיוחד ואסתטי מאוד. כיוון שעלותו גבוהה יחסית, בוחרים בו בעיקר לשיניים קדמיות, הדורשות התאמה אסתטית מעולה ועמידות מקסימלית.

כתר מזרקוניה הוא היהלום של משפחת הכתרים, כמעט באופן מילולי. כתרי זרקוניה עשויים מחומר דמוי יהלום, ונחשבים ליוקרתיים והאסתטיים ביותר במשפחת הכתרים, והם גם היקרים ביותר. הזרקוניה עמידה וחזקה, אינה מגרה את החניכיים ומתאימה להם מבחינה ביולוגית. ייצור כתר זרקוניה נעשה בחריטה דיגיטלית תלת מימדית, כך שהוא מהיר, מדויק ומותאם באופן אופטימלי לחניכיים של המטופל. גם ברמת הצבע, כתרי זרקוניה מאפשרים התאמה מדויקת מאוד של גוון הכתר, כך שהוא משתלב היטב בין השיניים הטבעיות, באופן שקשה מאוד לזהות שמדובר בכתר ולא בשן טבעית.

אז איזה כתר מתאים לי?

כאשר באים לבחור כתר לשן, צריך לקחת בחשבון את מיקום הכתר, מצב הפה והצרכים של המטופל. הרופא ימליץ בדרך כלל במסגרת תכנית הטיפול על הכתר המתאים בעיניו, ויסביר למטופל את האפשרויות העומדות בפניו.

באופן עקרוני, אם ניתן, כדאי בכל מקרה לבחור כתרים לשיניים שאינם משולבי מתכת, שהם מתקדמים יותר מבחינת העמידות שלהם ונראים טוב יותר מבחינה אסתטית. הבחירה בין כתר חרסינה,EMAX  או זרקוניה תלויה ביכולת הכספית וברמת החשיבות האסתטית של הכתר למטופל.

איכות המכשור, העבודה של הטכנאי והמיומנות של הרופא חשובים אף הם בקביעת התוצאה הסופית. כדאי לזכור שכתר לקוי יכול להוביל לדלקות בחניכיים, פגיעה אסתטית, תפקוד לקוי ונזק בלתי הפיך לשן, לחניכיים ולעצם.

המרפאות של ד"ר אלי דולב ברחובות וראשון לציון, מציעה לך כתרים ברמה הגבוהה ביותר, כולל כתרי חרסינה, EMAX וזרקוניה. מזמינים אותך להגיע לאבחון, בדיקה ויעוץ מקיף לגבי האפשרויות העומדות בפניך, במרפאה המשלבת מיומנויות גבוהות, שימוש בטכנולוגיות המתקדמות ביותר ויחס אישי וחם.

  נא למלא פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם  רוצה לעבור אבחון?

  מבטיחים שזה לא יכאב

  ברור!

  רוצה להכיר את הצוות?

  סה"כ אנשים טובים

  ברור!
  מרפאת ד"ר אלי דולב

  מזמינה אותך לחזור לחייך

  למידע נוסף או תיאום פגישת ייעוץ

  בדקת כבר איזו השתלת שיניים מתאימה לך?