איך לבחור רופא שיניים?

במוקדם או במאוחר כולנו נצטרך להגיע אל מרפאת רופא השיניים, בין אם לבדיקה שגרתית או ניקוי אצל שיננית ובין אם לטיפול מורכב יותר כמו סתימה או השתלות שיניים. אך כיצד יודעים לבחור את רופא השיניים הנכון? הנה 8 כללי אצבע שיעזרו לכם להגיע להחלטה נכונה.

1. האם יש לרופא המלצות?

לרופא שיניים טוב תמיד יש המלצות. לרוב הן עוברות מפה לאוזן באמצעות חברים ומכרים. ניתן בנוסף לכך לחפש את שם הרופא בגוגל על מנת לחפש המלצות נוספות, ואם יש לו עמוד עסק בפייסבוק גם זה טוב. כל המקורות הללו יחד עוזרים להצליב את המידע יחד.

2. האם יש תעודה על הקיר?

רופאי שיניים לומדים במשך שנים רבות, בדרך כלל במינימום שש שנים, כדי לעסוק בתחום רגיש זה וכהוכחה לכך הם מקבלים תעודה שמעידה על סיום לימודיהם בהצלחה. על רופא השיניים להציב את התעודה במקום בולט לעין, בדרך כלל כתמונה ממוסגרת על אחת מקירות המרפאה. אם הגעתם למרפאה ואינכם רואים את התעודה או שאתם נאלצים לבקש במיוחד לראות אותה, התייחסו לזה כנורה אדומה. כנ"ל גם לגבי השיננית.

רופא שיניים

3. האם חדר ההמתנה נקי ונעים לעין?

מטרתו של חדר ההמתנה, כלומר מעבר לתפקידו המובן מאליו להמתין בו עד לתורכם, היא להפיג את המתחים של המטופלים ולהנעים את זמנם. נצלו את ההזדמנות כדי להסתכל מסביב: האם החדר נעים לעין ונקי או שמא הוא מלוכלך ונותן תחושה קודרת? אם חדר ההמתנה של המרפאה מוזנח, זו עלולה להיות אינדיקציה ליחס של הרופא בנושאים נוספים.

מרפאת שיניים

4. כיצד הרופא מתייחס אליכם?

למטופלים תמיד יש שאלות, בעיקר אם זה הביקור הראשון שלהם במרפאה. זו הזדמנות מצוינת עבורכם לבדוק את היחס של רופא השיניים למטופלים שלו – האם הוא עונה על השאלות שלכם בסבלנות או בקצרות רוח? האם הוא אמפתי כלפי המטופלים או אדם קשה? אמנם אין זה בהכרח אומר שרופא שיניים קר הוא אינו מקצועי, אבל ישנם מטופלים שזקוקים ליחס אנושי חם יותר כדי להשתכנע שזה הרופא שמתאים עבורם.

רופא שיניים

5. האם הרופא מומחה בתחומו?

העולם של רפואת שיניים מתחלק לענפים שונים שדורשים לימודים נוספים כדי שהרופא ייחשב כמומחה בהם. לדוגמה, רפואת שיניים לילדים דורשת מומחיות שונה מזו של כירורגיית פה ולסת. כלומר, אם אתם צריכים רופא שיניים שיפתור בעיה מסוימת מאוד אז חשוב לבדוק שיש ברשותו את המומחיות המתאימה לכך. הרי לא תרצו שרופא שיניים בלתי מנוסה יטפל בכם, נכון?

שיניים

6. האם יש הקפדה על היגיינה בחדר הטיפולים?

אתם כבר שוכבים על כסא המטופל? אל תהיו שאננים כי יש עדיין כמה דברים שיש לבחון מקרוב. אחד הדברים החשובים ביותר הוא שמירה על היגיינה מאחר ואי-שמירה עליה היא מתכון להפצת מחלות. שימו לב האם רופא השיניים והשיננית ניגשים לפה שלכם עם כפפות חד-פעמיות על ידיהם או לא, גם אם מדובר בבדיקה שגרתית בלבד. כפפות גומי

7. האם הרופא "קל על ההדק"?

חלק מטיפולי השיניים דורשים עקירה של שיניים קיימות, בעיקר אם מדובר בהשתלות שיניים. כמובן שכאשר מדובר בשן חולה הדבר הוא הכרחי, אך אל תמהרו להסכים לעקירה של שן בריאה אפילו אם מדובר שיניי הבינה הידועות לשמצה בבעיות שהן מסוגלות ליצור בעתיד. אם יש לכם ספק האם עקירת השן הבריאה היא הכרחית – פנו לקבלת דעה שניה.  

8. האם הרופא "שוחה בחומר"?

אם אתם ניגשים לטיפול מורכב כמו כתרים, זה הזמן לבדוק האם הוא שוחה בחומר. נצלו את ההזדמנות כדי לשאול אותו על החומרים מהם הכתרים עשויים ועל היתרונות והחסרונות שלהם מבחינת עלות, נראות ופונקציונליות. לזרקוניה ולמתכת אצילה יש תכונות שונות ורופא שיניים ששוחה בחומר אמור לדעת בעל-פה את ההבדלים בין החומרים הללו. בנוסף, התעמקו בתכנית הטיפולים במקרה ומדובר בטיפול ממושך ובקשו הסבר על כל שלב ושלב בה.  

9. האם המרפאה מצויידת בטכנולוגיה החדשנית ביותר?

פעם כשרצו לעקור שן חולה היו קושרים אותה לדלת ומחכים שמישהו יכנס, או לפחות ככה הבדיחה מספרת. כיום הטכנולוגיה התקדמה ואיתה גם הציוד בו נעזר רופא השיניים. אם אתם זקוקים לטיפול קצת יותר מתקדם מסתימה, נגיד השתלת שיניים, כדאי לבדוק אילו אמצעים עומדים בידי הרופא – האם יש לו אמצעים לצילום פנורמי? האם הוא נעזר במערכת להדמיית פה ולסת? למעט אולי כשצריך להגיע למעבדת ייצור שיניים, במקרה והרופא שולח אותך לצד ג' כדי לעשות צילום או בדיקה אחרת במקומו זה עשוי להעיד עד כמה הקליניקה שלו מתקדמת טכנולוגית או מפגרת מאחור.  

לסיכום, להלן הרשימה המקוצרת של כללי האצבע כיצד לבחור רופא שיניים שיתאים לכם:

  • 1. לרופא יש המלצות ברשת או מחברים.
  • 2. יש תעודת סיום לימודים במקום בולט.
  • 3. חדר ההמתנה נקי ונעים לעין.
  • 4. הרופא עונה לשאלות בסבלנות ובאמפתיה.
  • 5. הרופא מומחה בתחום הרלוונטי לצרכים שלכם.
  • 6. אנשי הצוות במרפאה מקפידים על היגיינה.
  • 7. הרופא אינו ממהר לעקור שיניים בריאות.
  • 8. הרופא מביע מקצועיות ו"שוחה בחומר".
  • 9. המרפאה מצוידת בציוד החדשני ביותר.

רוצה לעבור אבחון?

מבטיחים שזה לא יכאב

ברור!

רוצה להכיר את הצוות?

סה"כ אנשים טובים

ברור!
מרפאת ד"ר אלי דולב

מזמינה אותך לחזור לחייך

למידע נוסף או תיאום פגישת ייעוץ

בדקת כבר איזו השתלת שיניים מתאימה לך?