כאבים בחניכיים – עד כמה אתם בסכנה?

קמתם בבוקר, התחלתם לצחצח שיניים ופתאום הרגשתם כאבים בחניכיים? יש סיכוי טוב שאתם סובלים מדלקת. מדוע במצב כזה מומלץ בחום להגיע לבדיקה אצל רופא שיניים ומה עלול חס וחלילה לקרות אם תחליטו להתעלם?

 

החניכיים – חומת הגנה נגד חיידקים

ראשית כל, יש להבין את התפקיד החשוב של חניכיים במצב בריאותי תקין. החניכיים הן רקמת הגנה בפה שלנו, שתפקידה המרכזי הוא להחזיק את השיניים במקומן ולהגן עליהן מפני חדירה של חיידקים. על אף זאת, אין מדובר בהגנה הרמטית: בחיבור בין השיניים לחניכיים ההגנה איננה אטומה לחלוטין וחיידקים מנצלים את הפרצה הזו. בשילוב עם היגיינה אוראלית לקויה, מדובר במתכון בטוח להתפתחות של דלקת חניכיים.

 

כאבים בחניכיים הם אחד מהסימפטומים הנפוצים ביותר שמעידים על התפתחות של דלקת חניכיים. סימפטומים נוספים שמשמשים איתות אזהרה לנוכחות הדלקת יכולים לכלול גם דימום במהלך צחצוח השיניים, אדמומיות ונפיחות, הפצת ריח רע מהפה ורגישות לחום ולקור באזור המודלק. הדלקת היא תגובה של מערכת החיסון לנוכחות של חיידקים שהצטברו באותה רקמה. תגובה זו היא גם איתות אזהרה עבורנו שמשהו אינו תקין ויש לטפל בו בהקדם.

חיידקים

איך מטפלים בכאבים בחניכיים?

כאשר תופסים את הדלקת בשלב מוקדם, ניתן לפנות לרופא השיניים והוא יסלק את האבנית והחיידקים שהצטברו. יכול להיות שתקבלו הוראות להמשך טיפול בבית באמצעות שטיפות מי פה ולפעמים גם נטילת אנטיביוטיקה. ברגע שהדלקת תחלוף, הכאבים בחניכיים ייעלמו גם הם במהרה.

 

אבל המצב הופך להרבה יותר מורכב במקרה ולא מתייחסים לכאבים בחניכיים בזמן. כאמור, החניכיים הן חומת ההגנה שמחזיקה את השיניים במקומן. כאשר החניכיים סופגות יותר מדי נזק בגלל הדלקת הן מתחילות לסגת פנימה, ומכאן שם התופעה "נסיגת חניכיים". כתוצאה מכך, אזור צוואר השן נחשף והאחיזה בשיניים מתערערת. מכאן הדרך להתנדנדות שיניים ואובדן היא קצרה מאוד, מה שאפשר לתקן מאוחר יותר אך ורק באמצעות השתלת שיניים.

 

על הקשר בין כאבים בחניכיים לאסתטיקה דנטלית

בנוסף לאובדן השן והצורך בהחלפתה בעזרת השתלת שיניים, דלקת חניכיים שיוצאת משליטה עלולה לגרום גם לפגיעה משמעותית באסתטיקה הדנטלית.

 

בעיה אסתטית פוטנציאלית אחת היא היווצרות של מרווחים בלתי רצויים בין השיניים, שגורמים לשיבושים בדיבור. לתופעה זו קוראים "שנשון" והיא מקשה על הסובלים ממנה להגות את האותיות ס', ז', צ', ש'. בעיה אחרת היא שינוי כיוון של השיניים, שנוצר עקב תזוזתן מאחר ודלקת חריפה גורמת לנסיגה ושינוי צורת החניכיים.

 

איך למנוע כאבים בחניכיים?

כאבים בחניכיים הם כתוצאה מדלקת, והדרך האפקטיבית ביותר למנוע אותה היא להקפיד על היגיינת פה תקינה על בסיס יומיומי.

  • הקפידו על ביקור אצל רופא השיניים והשיננית אחת לחצי שנה, אלא הורו לכם אחרת.
  • אל תוותרו על צחצוח שיניים! חשוב לצחצח שיניים לפחות פעמיים ביום, בוקר וערב אחרי האוכל, במשך שתי דקות מינימום ולהשתמש באביזרים נלווים כמו חוט דנטלי ומי שטיפת פה כדי לסלק את האבנית ולהסיר את רובד החיידקים.
  • בעת הצחצוח, אל תפעילו כוח רב עם המברשת על החניכיים. אתם עלולים לפצוע את עצמכם ועל הדרך לייצר פרצה חדשה לחיידקים לחדור אל הגוף ולגרום למחלה.
  • השתמשו במברשת שיניים בגודל מתאים, שיכולה להגיע גם לאזורים הפנימיים יותר כמו השיניים הטוחנות.
  • הקפידו לצחצח את השיניים בתנועה של למעלה-למטה, מקו החניכיים החוצה, ולא ימינה-שמאלה כדי למנוע תזוזת שיניים מיותרת שתזיק לאסתטיקה הדנטלית.

כאבים בחניכיים

חשים כאבים בחניכיים? פנו בהקדם למרפאת השיניים של ד"ר אלי דולב לתיאום בדיקה. הצוות הרפואי המיומן שלנו ישמח לייעץ לכם כיצד לפתור את הבעיה בצורה יעילה ומהירה בהתאם לחומרת המצב.

 

רוצה לעבור אבחון?

מבטיחים שזה לא יכאב

ברור!

רוצה להכיר את הצוות?

סה"כ אנשים טובים

ברור!

בדקת כבר איזו השתלת שיניים מתאימה לך?