שיניים עקומות – הסיבות להיווצרותן ודרכי הטיפול

היווצרות שיניים עקומות היא עניין די נפוץ, וסיבות רבות גורמות לשיניים לגדול או להתפתח באופן עקום ולא מסודר. הן מהוות בעיה אסתטית ומשפיעות לרעה על המראה החיצוני ועל הביטחון העצמי. לא פחות חשוב מכך, הן מעוררות מספר בעיות בריאותיות ותפקודיות במרוצת הזמן. חשוב לטפל בכך, וישנן מספר דרכים טובות לעשות זאת. כל זאת ועוד במאמר שלפניכם. אם החיוך שלכם והבריאות שלכם חשובים לכם – מומלץ שתקראו אותו.

הסיבות להיווצרות שיניים עקומות

גם שיני חלב וגם שיניים קבועות יכולות לבקוע באופן עקום או להפוך לעקומות במרוצת הזמן. מספר סיבות עלולות לגרום לכך, לרבות הסיבות הבאות:

 • גנטיקה – כמו במקרים רבים אחרים, גם כאן לגנים ולתורשה עשויה להיות השפעה על היווצרות שיניים עקומות. במידה ולאחד מההורים או לשניהם היו שיניים צפופות או עקומות, קיים סיכוי גבוה יותר שגם לילד שלהם יגדלו שיניים עקומות.
 • גודל הלסת – הדיאטה המודרנית מצריכה פחות לעיסה מאשר הדיאטה של אבותינו. שינוי זה השפיע על גודל הלסת שלנו והקטין אותה במרוצת הזמן. לסת קטנה יותר עשויה לשמש כהסבר להיווצרות שיניים עקומות, צפופות ובלתי-מסודרות.
 • היגיינה לקויה – מחלות חניכיים וחורים עשויים להתפתח בעקבות הרגלים לקויים בכל הקשור לשמירה על היגיינה בחלל הפה. אלו יכולים לגרום למגוון בעיות דנטאליות, לרבות שיניים עקומות. לפיכך, חשוב להגיע לבדיקה אצל רופא השיניים פעם בחצי שנה לכל הפחות.
 • תזונה לקויה – תזונה לקויה, ובפרט בילדות, עשויה להוביל להתפתחות בלתי-תקינה של שיניים וגם לעששת, אשר עשויה בעצמה להוביל להתפתחותן.
 • הרגלים בילדות – מציצת אצבע ושימוש במוצץ לאורך זמן ממושך עשויים לגרום לשיני החלב של התינוק או הילד לזוז ממקומן ולהתעקם.
 • חבלה בפנים – מכה חזקה לפנים ולחלל הפה עשויה להזיז את השיניים ממקומן ולגרום למצב של שיניים עקומות.

מהם הסיכונים הכרוכים ?

שיניים עקומות מהוות בעיה אסתטית, אך בנוסף לכך הן מהוות גם בעיה פונקציונאלית, בריאותית ואף חברתית ורגשית. אלו הם הסיכונים העיקריים הכרוכים בהיווצרותן:

 • בעיות לעיסה ועיכול –  עלולות להגביל את היכולת ללעוס כהלכה ולגרום כתוצאה מכך גם לבעיות בעיכול.
 • שחיקה מוגברת – עלולות לגרום לשחיקה מוגברת של השיניים, החניכיים ושרירי הלסת. כך יכולים להיווצר בין היתר גם סדקים בשיניים ובעיות במפרק הלסת.
 • כאבים – עלולות לעורר כאבים, ובפרט בעת לעיסה ואכילה. כמו כן יכולים להיווצר גם כאבי ראש.
 • בעיות חברתיות ורגשיות – אנשים בעלי שיניים כאלו עלולים למנוע מעצמם לחייך, לחוש בושה או ביטחון עצמי נמוך, ובשל כך גם להימנע מהשתתפות בסיטואציות חברתיות.
 • מחלות חניכיים –  מקשות לשמור על היגיינה דנטאלית. כתוצאה מכך עלולות להתפתח עששת או מחלת חניכיים – שעלולות להוביל לבעיות דנטאליות נוספות וחמורות.
 • בעיות בדיבור – השיניים עלולות להשפיע על היכולת לבטא מילים וצלילים באופן מדויק ולהשפיע על הדיקציה שלנו.

שיניים עקומות - כאבי שיניים

דרכי טיפול בשיניים עקומות

הדרכים הנפוצות והטובות ביותר לטיפול  מתבססות לרוב על יישור השיניים באמצעים שונים. אלו הם דרכי הטיפול שתוכלו לשקול:

 • יישור שיניים באמצעות סמכים – אתם וודאי מכירים את הסמכים המתכתיים, המוכרים יותר כ-"גשר בשיניים". הסמכים מודבקים לצידן החיצוני של השיניים וחוט אורתודונטית מקשר אותם האחד אל השני בעזרת גומיות. הסמכים יוצרים לחץ על השיניים ומביאים ליישורן במרוצת הזמן.
 • יישור שיניים באמצעות סמכים שקופים – הסמכים הסטנדרטיים בולטים לעין, וכיום ניתן להתקין סמכים קרמיים לבנים או שקופים, שדומים מאוד לצבע כותרת השן המקורית – ולכן הרבה פחות בולטים לעין מקודמיהם. כדאי לדעת שעלותם גבוהה יותר.
 • יישור שיניים באמצעות גשר פנימי – התקנת סמכי המתכת בחלקן הפנימי של השיניים – ולא בחלקן החיצוני. גם באמצעות שיטה זו נוצר לחץ על השיניים במטרה ליישר אותן, אך שיטה זו מסתירה את הסמכים באופן חלקי או אפילו מלא, וזהו יתרון אסתטי ברור.
 • אינויזליין (Invisalign) יישור שיניים באמצעות קשתיות שקופות ונשלפות – שיטה מתקדמת ליישור שיניים. הקשתיות מודפסות על ידי מדפסת תלת-ממדית ומתוכננות על ידי תכונת מחשב. זוהי שיטה מדויקת מאוד, והקשתיות מודפסות ומתוכננות בהתאמה מלאה למבנה חלל הפה והשיניים של המטופל. תוכנת המחשב מחשבת מראש כיצד יזוזו השיניים על מנת לקבל תוצאה שהיא גם מצוינת וגם בטוחה. ניתן להוריד את הקשתיות בשביל לאכול ולשמור על היגיינה בזמן התהליך. יתרון נוסף של הקשתיות השקופות הוא שכמעט ואין אפשרות להבחין בהן, וזהו יתרון אסתטי מובהק.
 • שתלים אורתודונטיים – השתלים המשמשים כנקודת אחיזה בלסת מאפשרים להזיז את השיניים למקומן הנכון.
 • עקירת שן טיפול נוסף בשיניים עקומות, ובפרט בשניים צפופות, הוא עקירת שן קבועה או מספר שיניים קבועות. באופן זה ניתן ליצור רווח בין השיניים הנותרות. לרוב מומלץ ועדיף לטפל בשיניים עקומות ובשיניים צפופות מבלי לעקור אף שן.

שיניים עקומות - יישור שיניים סמכים שקופים

טיפול בשיניים עקומות – טוב למראה, טוב לבריאות, טוב לביטחון

אם אתם מתמודדים עם שיניים עקומות, ואתם לא מרוצים מהמראה החיצוני שהן מעניקות לכם – בהחלט כדאי לגשת לבדוק את העניין ולהתחיל טיפול. כיום קיימים טיפולים מתקדמים, שלא מפריעים לתפקוד בשגרה ואף לא ניתן להבחין בהם מבחינה חיצונית. הטיפול לא רק משפר את המראה החיצוני והביטחון העצמי, הוא גם חשוב מאוד לבריאות השיניים וחלל הפה.

 

 

רוצה לעבור אבחון?

מבטיחים שזה לא יכאב

ברור!

רוצה להכיר את הצוות?

סה"כ אנשים טובים

ברור!

בדקת כבר איזו השתלת שיניים מתאימה לך?